• سمینار خودشناسیجديدترين برنامه ما يعني سفيران عشق براي معرفي و شناساندن افرادي است كه عشق را در هر جنبه‌اي از زندگي‌شان پياده مي‌كنند. عاشقان از خودشان و همه لذتهای زودگذر پيرامونشان گذشتند.

  Read More
 • سمینار روانشناسیشما آقا يا خانمي با يك اسم و يك فاميل هستي ، روزي كه به دنيا آمدي دفترچه‌اي بهت دادند به اسـم «شناسنامـه» كه بودن تـو را ثابت بكنــه

  Read More
 • سمینار روانشناسیروندگان طريقت ره بلا سپرند رفيق عشق نيانديشد از نشيب و فراز

  Read More
 • سمینار روانشناسیاز آنجایی که ما در اين هنگام به نوعي خاص و يكنواخت با افكار و عادتي پرورش يافتيم؛

  Read More
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

معده پانکراس روده بزرگ سرطان کبد

سرطان کبدسرطان کبد عبارت است از يک تومور بدخيم (سرطاني) که از بافت کبد منشأ مي‌گيرد.

سرطان‌هاي ديگر اعضاي بدن از جمله معده، پانکراس، روده بزرگ، ريه، دهان و مثانه همگي مي‌توانند به کبد منتقل شوند و نوعي سرطان ثانويه ايجاد کنند. سرطان کبد معمولاً در ارتباط با يک بيماري زمينه‌اي در کبد مثل سيروز کبدي رخ مي‌دهد. اين سرطان در هر دو جنس به وجود مي‌آيد، اما در مردان شايع‌تر است.
عوامل افزايش دهنده خطر در سرطان کبد
سابقه ابتلا به هپاتيت
الکلي بودن
مصرف قرص‌هاي ضد باردارياستفاده از استروييدهاي آنابوليک توسط بعضي از ورزشکاران براي افزايش حجم عضلات
هموکروماتوز
اختلالات متابوليسمي
وجود سنگ صفرا و مناطق خاص جغرافيايي: در کشورهايي چون آفريقا، چين، ژاپن و جنوب شرقي آسيا بسيار شايع مي‌باشد.
تشخيص سرطان کبد
بررسي هاي تشخيصي عبارتند از: آزمايش خون از نظر کار کبد و آنتي ژن هپاتيت B ، سي تي اسکن کبد، سونوگرافي، عکسبرداري از شکم، آنژيوگرافي از رگ‌هاي کبد (عکسبرداري از رگ‌ها با تزريق ماده حاجب و تاباندن اشعه ايکس) و نمونه‌برداري از کبد.
علايم سرطان کبد
- وجود يک توده سفت در قسمت بالايي شکم در سمت راست
- کاهش وزن و بي‌اشتهايي بدون دليل
- ندرتاً زردي چشم‌ها و پوست
- ناراحتي شکم که انگار ماهيچه آن دچار کشيدگي مي شود.
- پايين افتادن قند خون (ضعف، تعريق، گرسنگي، لرزش و سردرد)
- تب خفيف (زير 38 درجه سانتيگراد)
- وجود مايع در شکم؛ بزرگ شدن طحال
- مستعد خونريزي گوارشي و ساير قسمت هاي بدن
- يرقان
- خواب آلودگي
- وجود سيروز کبدي
- ابتلابه هپاتيت B يا C- مصرف برخي قرص‌هاي هورموني
- آرسنيک
- انگل شيستوميازيس (که در استان خوزستان شايع است)
- کرم‌هاي نواري و پهن
- نارسايي کبد
- گسترش سرطان به ساير اعضا، خصوصاً ريه‌ها، غدد فوق کليوي و استخوان‌ها
- احتباس سديم. موجب تحمع مايع در شکم و قسمت‌هاي پاييني بدن مي‌شود.
- مرگ
بيماران سرطاني به ويژه کساني که شيمي درماني شده اند، از مصرف خودسرانه گياهان دارويي و يا پيروي بي رويه از يک رژيم غذايي خاص بايد پرهيز کنند
اين بيماري در حال حاضر لاعلاج است. تنها تعداد کمي از بيماران تا 5 سال پس از جراحي زنده مي‌مانند. اما علايم را مي‌توان تخفيف داد يا کنترل نمود.
1- در صورت امکان، جراحي براي برداشتن تومور. تنها 25 درصد از تومورهاي کبد را مي‌توان با موفقيت برداشت. پيوند کبد در تعدادي از بيماران موفقيت‌آميز بوده است، اما عود سرطان شايع است.
2- روان درماني يا مشاوره براي کنار آمدن با اين بيماري لاعلاج
3- ممکن است نهايتاً لازم شود بيمار در يک مرکز نگهداري بستري و درمان وي در آنجا ادامه يابد.
داروهاي سرطان کبد
- براي ناراحتي خفيف مي‌توان از داروهايي مثل استامنيوفن استفاده نمود. در صورت نياز، داروهاي ضد درد قوي‌تري تجويز خواهند شد.
- داروهاي ضد سرطان تا کنون نتايج خوبي نداده‌اند، اما مي‌توان سرعت پيشرفت بيماري را با آنها کاهش داد.
حفظ سلامت کبد با مواد طبيعي
در ابتدا بايد بگوييم که بيماران سرطاني به ويژه کساني که تحت شيمي درماني قرار گرفته‌اند، از مصرف خودسرانه گياهان دارويي و يا پيروي بي رويه از يک رژيم غذايي خاص بايد پرهيز کنند.
1- کنگر فرنگي محافظ قوي براي کبد مي‌باشد و حاوي فلاونوئيدي موسوم به سيلي مارين است که در مقابله با سرطان کبد نقش مهمي دارد.
2- خربزه دافع اسيد اوريک و سموم خون بوده و در درمان بسياري از بيماري‌هاي تغذيه‌اي مزمن همچون نقرس،‌ روماتيسم مزمن و نارسايي کبد کاربرد دارد.
3- گياه کاسني بيماري‌هاي کبدي را برطرف و فعاليت قلب و کليه را تقويت مي‌کند. عرق کاسني خنک است و گرماي کبد را رفع مي‌کند. ريشه کاسني، ضد يرقان است.
تمام قسمت‌هاي کاسني مخصوصاً ريشه و برگ آن، محرک صفراست و به عمل هضم غذا کمک مي‌کند و اثر آن در بهبود نارسايي‌هاي کبدي، قولنج‌هاي کبدي و ناراحتي‌هاي صفراوي بارز است.
4- گياه زرشک، تقويت کننده قلب و کبد مي‌باشد. زرشک صفرابر مي‌باشد و به درمان زردي و يرقان کمک مي‌کند.
5- عصاره بذر خار مريم که به نام سيلي مارين معروف است، کبد را در برابر انواع مسموميت‌ها محافظت مي‌کند. سيلي مارين به دليل خاصيت آنتي اکسيداني و ضد التهابي در درمان هپاتيت ويروسي و التهابات مجراي صفرا موثر است.
6- افرادي که به بيماري هپاتيت C دچار هستند، مي توانند با نوشيدن متعادل قهوه (نه زياد) حرکت بيماري را کند کرده و از پيشرفت آن جلوگيري کنند. قهوه حاوي مقدار قابل توجهي از ترکيبات بيواکتيو (Bioactive) مخصوصاً پلي فنول ها است که در سلامتي بدن موثرند.
7- مصرف زردچوبه در پيشگيري از سرطان‌هاي روده بزرگ، پوست، معده، کبد، ريه، دئودنوم و پستان موثر است.
توصيه براي مبتلايان به سرطان کبد
تا حدي که توانتان اجازه مي‌دهد فعال بمانيد.
رژيم غذايي بايد پرانرژي و کم پروتئين باشد.
عدم مصرف الکل و داروهاي تخريب کننده کبد
واکسيناسيون عليه هپاتيت B انجام منظم آزمايشاتي جهت بررسي وجود اين سرطان در افراد در معرض خطر (کساني که سيروز کبدي يا هپاتيت مزمن فعال دارند)
منبع : تبیان

اضافه کردن نظر

خواهش ميكنم ديدگاهي را بپذيريد كه ديدگاه‌هاي ديگر را گرامي مي‌دارد و نقطه نظرهاي ديگر را فقط تحليل ميكند و با آنها بدون پي ورزي (تعصب) روبرو ميشود، زيرا آن نقطه نظري كه به ظاهر اشتباه به نظر مي‌رسد شما را به فكر وا مي‌دارد كه به چشم اندازي درست بيانديشيد؛ پس شما بوسيله اين ديدگاه غلط به سمت نگرشي درست هدايت مي‌شويد. من از شما مي‌خواهم: «اگر نميتوانيد نيكي كسي را مورد ستايش قرار دهيد سكوت كنيد و او را سرزنش نكنيد.» وقتي دو نفر با هم تفاهم ندارند، چطور شما مي‌توانيد بگوييد كه كداميك بد است و كدام يك خوب؟ ستايش نكنيد، محكوم نكنيد، همه چیز اوست...

کد امنیتی
تازه کردن

Translate

Arabic English French German Italian Spanish

ورود به سایت