• سمینار خودشناسیجديدترين برنامه ما يعني سفيران عشق براي معرفي و شناساندن افرادي است كه عشق را در هر جنبه‌اي از زندگي‌شان پياده مي‌كنند. عاشقان از خودشان و همه لذتهای زودگذر پيرامونشان گذشتند.

  Read More
 • سمینار روانشناسیشما آقا يا خانمي با يك اسم و يك فاميل هستي ، روزي كه به دنيا آمدي دفترچه‌اي بهت دادند به اسـم «شناسنامـه» كه بودن تـو را ثابت بكنــه

  Read More
 • سمینار روانشناسیروندگان طريقت ره بلا سپرند رفيق عشق نيانديشد از نشيب و فراز

  Read More
 • سمینار روانشناسیاز آنجایی که ما در اين هنگام به نوعي خاص و يكنواخت با افكار و عادتي پرورش يافتيم؛

  Read More
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

چرا دندان‌هاي شيري کودکان نمي‌افتند

چرا دندان های شیری نمی افتند؟تعداد دندان‌هاي شيري در کل بيست عدد مي‌باشد که از سن 6 تا 8 ماهگي شروع به رويش کرده و تا سن حداکثر 3 سالگي رويش آن‌ها تکميل مي‌گردد.

افتادن دندان‌هاي شيري از سن 6 تا 7 سالگي شروع مي شود. تا سن 12 سالگي بايد کليه دندان‌هاي شيري افتاده و دندان‌هاي دائمي جايگزين آن‌ها گردند.
دندان شيري کودک
4 دندان دائمي آسياب اول در سن 6 سالگي در دهان رويش پيدا مي‌کنند، بدون اين‌که دندان شيري بيفتد، يعني در سن 7 سالگي بچه بايد 24 دندان داشته باشد.
4 دندان دائمي ديگر که همان دندان‌هاي آسياب دوم مي‌باشد، هم در سن 12 سالگي در دهان رويش پيدا مي‌کنند و اين دندان‌ها هم جايگزين دندان شيري نيستند، بلکه مستقلا رويش پيدا مي‌کنند، يعني در سن 12 سالگي بايستي بچه 28 دندان در دهان داشته باشد.
علت افتادن دندان‌هاي شيري به اين خاطر است که دندان‌هاي دائمي زير دندان شيري شروع به رويش کرده و به مرور ريشه دندان شيري را مي‌خورد و اين روند تا جايي ادامه پيدا مي‌کند که ريشه دندان شيري به کلي از بين رفته و در آخرين مرحله که دندان دائمي در دهان جوانه مي‌زند دندان شيري مي‌افتد.
گاهي اين روند متوقف شده و اختلالي در اين مسير به وجود مي‌آيد. آيا تا به حال شنيده‌ايد که در دهان فرد بزرگسالي هنوز دندان شيري هست.
هرگاه دندان‌هاي شيري در موعد خود نيفتند، مي‌توانند باعث کج يا دير روييدن و در مواردي نروييدن دندان‌هاي دائمي زيرين گردند.
علل نيفتادن دندان شيري
علل اصلي نيفتادن دندان‌هاي شيري از اين قرار است:
1- کج بودن مسير رويش دندان دائمي زير دندان شيري
2- نبودن دندان دائمي به طور مادرزادي؛ يعني در بعضي موارد، فرد به طور ارثي يک تا چند دندان دائمي را ندارد، در اين صورت دندان شيري مربوطه هم نخواهد افتاد.
3- گير کردن دندان شيري بين دندان‌هاي دائمي. اين مسئله علل مختلفي ممکن است داشته باشد، مثل درشت بودن دندان‌ها و کمبود فضاي کافي و تحت فشار بودن دندان‌ها.
چند توصيه :
* بعد از 12 سالگي حتما افتادن کليه دندان‌هاي شيري فرزندانتان را چک کنيد.
دندان شيري کودک
* اگر دندان شيري تا سن 12 سالگي نيفتاد، براي کشيدن آن زود اقدام نکنيد، چون ممکن است زير اين دندان، دندان دائمي نباشد. در اين صورت دندان شيري را تا سن 30 سالگي مي توان به خوبي استفاده کرد. پس حتما راديو گرافي کنيد تا علت واقعي عدم افتادن دندان شيري مشخص شود.
* بعد از تشخيص قطعي، دندان‌هايي که به علت مسير کج رويش دندان دائمي نيفتاده‌اند، با يک متخصص ارتودنسي مشورت کنيد، چون بعضي از اين دندان‌هاي دائمي را مي توان با درمان‌هاي هم زمان جراحي و ارتودنسي به مسير اصلي خود بازگرداند.
عوارض نيفتادن به موقع دندان‌هاي شيري
هرگاه دندان‌هاي شيري در موعد خود نيفتند، مي‌توانند باعث کج يا دير روييدن و در مواردي نروييدن دندان‌هاي دائمي زيرين گردند. در اين گونه مواقع بهتر است کودک را نزد دندانپزشک ببريد و علت نيفتادن دندان‌هاي شيري و سرنوشت دندان‌هاي دائمي زيرين را جويا شويد.
عوارض زود افتادن دندان‌هاي شيري
با آن که اغلب پدر و مادرها براي دندان‌هاي شيري ارزشي قايل نيستند و زود افتادن آن‌ها را مسئله چندان مهمي نمي‌دانند، بايد بدانيم که: براي صحيح روييدن دندان‌هاي دائمي، هر کدام از دندان‌هاي شيري بايد تا سن خاصي در دهان باقي بمانند؛ به عنوان مثال دندان‌هاي آسياي شيري بايستي تا حدود سن 10 سالگي به طور سالم در دهان کودک نگهداري شوند.
منبع : تبیان

اضافه کردن نظر

خواهش ميكنم ديدگاهي را بپذيريد كه ديدگاه‌هاي ديگر را گرامي مي‌دارد و نقطه نظرهاي ديگر را فقط تحليل ميكند و با آنها بدون پي ورزي (تعصب) روبرو ميشود، زيرا آن نقطه نظري كه به ظاهر اشتباه به نظر مي‌رسد شما را به فكر وا مي‌دارد كه به چشم اندازي درست بيانديشيد؛ پس شما بوسيله اين ديدگاه غلط به سمت نگرشي درست هدايت مي‌شويد. من از شما مي‌خواهم: «اگر نميتوانيد نيكي كسي را مورد ستايش قرار دهيد سكوت كنيد و او را سرزنش نكنيد.» وقتي دو نفر با هم تفاهم ندارند، چطور شما مي‌توانيد بگوييد كه كداميك بد است و كدام يك خوب؟ ستايش نكنيد، محكوم نكنيد، همه چیز اوست...

کد امنیتی
تازه کردن

Translate

Arabic English French German Italian Spanish

ورود به سایت