• سمینار خودشناسیجديدترين برنامه ما يعني سفيران عشق براي معرفي و شناساندن افرادي است كه عشق را در هر جنبه‌اي از زندگي‌شان پياده مي‌كنند. عاشقان از خودشان و همه لذتهای زودگذر پيرامونشان گذشتند.

  Read More
 • سمینار روانشناسیشما آقا يا خانمي با يك اسم و يك فاميل هستي ، روزي كه به دنيا آمدي دفترچه‌اي بهت دادند به اسـم «شناسنامـه» كه بودن تـو را ثابت بكنــه

  Read More
 • سمینار روانشناسیروندگان طريقت ره بلا سپرند رفيق عشق نيانديشد از نشيب و فراز

  Read More
 • سمینار روانشناسیاز آنجایی که ما در اين هنگام به نوعي خاص و يكنواخت با افكار و عادتي پرورش يافتيم؛

  Read More
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

آزمایش خون کم‌خوني داسي‌ شکل

کم خونی داسی شکلکم خوني داسي شکل يک بيماري ارثي و ژنتيکي مي‌باشد که در آن گلبول‌هاي قرمز خون دچار تغيير شکل (به صورت داس) مي‌شوند و ماحصل اين تغيير شکل، افت کارايي گلبول‌هاي قرمز خون و بروز کم خوني مي‌باشد.

کم‌خوني داسي‌شکل
گلبول قرمز طبيعي، صاف و گرد است و به راحتي از مويرگ‌هاي خوني عبور مي کند. ولي گلبول‌هاي قرمز داسي‌شکل تمايل دارند در کنار يکديگر قرار گيرند، بنابراين به راحتي از مويرگ‌هاي خوني عبور نمي‌کنند و باعث توقف جريان خون حمل کننده اکسيژن مي‌گردند.
بر خلاف گلبول قرمز طبيعي که بيش از 120 روز زنده مي مانند، گلبول‌هاي داسي بعد از 10 تا 20 روز از بين مي‌روند. اين روند طي يک دوره مزمن، منجر به بروز کم خوني مي‌گردد.
علت بيماري چيست؟
هنگامي که بدن با کمبود اکسيژن مواجه شود، گلبول‌هاي قرمز تغيير شکل مي‌دهند و به شکل داس در مي‌آيند و در عروق ريز و باريک گير مي‌کنند و باعث درد شديدي در اعضاي مختلف بدن مي‌شوند.
بيماري داسي يک بيماري ارثي است که توسط يک جهش ژنتيکي ايجاد مي‌شود. اين ژن‌ها بر روي ساختاري از سلول ها به نام کروموزم وجود دارند. به طور طبيعي در هر سلول بدن ما 46 عدد يا 23 جفت کرموزم وجود دارد. جفت کرموزوم 11 حاوي ژن‌هاي مسئول توليد هموگلوبين طبيعي مي‌باشد. يک جهش يا اشتباه در اين ژن‌ها منجر به بروز بيماري داسي شکل مي‌شود.
اين جهش در نقاطي از جهان که بيماري مالاريا شايع است، بيشتر ديده مي‌شود، هر چند اين افراد به مالاريا مبتلا نمي‌شوند. صفت داسي از فرد در برابر انگل مالاريا محافظت مي‌نمايد. مالاريا اغلب در آفريقا و نواحي مديترانه‌اي اروپا ديده مي‌شود.
کودکي که جهش ژنتيکي را از هر دو والدين به ارث مي‌برد، به بيماري سلول داسي شکل مبتلا خواهد شد. کودکي که جهش را از يکي از والدين به ارث مي‌برد، حامل صفت سلول داسي شکل خواهد بود و مي‌تواند آن را به فرزندانش منتقل سازد.
عوارض
عوارض به دو شکل حاد و مزمن ديده مي‌شوند:
عوارض حاد: اکثر عوارض حاد بيماري سلول داسي‌شکل مربوط به انسداد عروق است. درد زياد در اعضايي که عروق ريز آن‌ها مسدود شده است ايجاد مي‌شود. اين درد در هر نقطه از بدن ممکن است ايجاد شود اما در قفسه سينه، شکم و پشت شيوع بيشتري دارد. معمولا عفونت، کم آبي، تغييرات سريع دما و حاملگي زمينه ساز بروز اين درد‌ها هستند.
انسداد عروق خوني ريه، عارضه خطرناک بيماري سلول داسي شکل محسوب مي‌شود و ممکن است منجر به سندرم حاد قفسه سينه شود که تهديد کننده حيات انسان بوده و سريعاً بايد فرد در بيمارستان بستري شود
از ديگر عوارض عمده آن، حوادث عروق مغزي مي‌باشد که در کودکان به علت انسداد عروق مغزي ايجاد سکته مغزي مي‌نمايد و در بزرگسالان باعث سکته‌هاي مغزي خونريزي دهنده مي‌شود.
از عوارض حاد ديگر بيماري مي‌توان عفونت استخوان را نام برد.
داسي شدن گلبول‌هاي قرمز مکررا در طحال بروز مي‌کند که به مروز زمان عملکرد طحال از بين مي‌رود. اين امر بيمار مبتلا را مستعد ابتلاي به عفونت مي‌نمايد.
عوارض مزمن : بيماري سلول داسي شکل همواره بيماري دوران کودکي بوده است. با افزايش طول عمر بيماران، تعداد بيشتري از آن‌ها تا سنين بزرگسالي زنده مانده‌اند و با مطالعه اين افراد روشن شده است که آسيب ناشي از انسداد عروقي تقريباً تمامي اعضاي انتهايي را درگير مي‌کند. نارسايي کليه و ريه علل عمده مرگ در بيماران بزرگسال هستند.
ساير عوارض طولاني مدت عبارتند از : زخم‌هاي پوستي مزمن، اختلالات چشمي، اختلال عملکرد کبد و‌ سنگ‌هاي کيسه صفرا.
درمان
دردها با تجويز مايعات، اکسيژن و داروهاي ضد درد کنترل مي‌شوند. در صورت وجود هر گونه عفونت، مصرف آنتي بيوتيک لازم است.
در بيماران مبتلا به سندرم حاد قفسه سينه و يا درد مقاوم به درمان، پزشکان اقدام به تعويض خون مي‌نمايند.
تشخيص
علاوه بر شرح حال کامل پزشکي فرد و معاينه بدني، روش‌هاي تشخيصي بيماري سلول داسي شکل عبارتند از : آزمايش‌هاي خوني و ديگر روش‌هاي ارزيابي.
هم اکنون غربالگري آزمايش خون نوزادان، به منظور شروع هرچه سريع‌تر درمان صورت مي‌گيرد.
الکتروفورز هموگلوبين يک آزمايش خوني است که در تشخيص افراد حامل صفت داسي شکل و يا هر بيماري همراه با سلول داسي شکل، کمک مي کند.
منبع : تبیان

اضافه کردن نظر

خواهش ميكنم ديدگاهي را بپذيريد كه ديدگاه‌هاي ديگر را گرامي مي‌دارد و نقطه نظرهاي ديگر را فقط تحليل ميكند و با آنها بدون پي ورزي (تعصب) روبرو ميشود، زيرا آن نقطه نظري كه به ظاهر اشتباه به نظر مي‌رسد شما را به فكر وا مي‌دارد كه به چشم اندازي درست بيانديشيد؛ پس شما بوسيله اين ديدگاه غلط به سمت نگرشي درست هدايت مي‌شويد. من از شما مي‌خواهم: «اگر نميتوانيد نيكي كسي را مورد ستايش قرار دهيد سكوت كنيد و او را سرزنش نكنيد.» وقتي دو نفر با هم تفاهم ندارند، چطور شما مي‌توانيد بگوييد كه كداميك بد است و كدام يك خوب؟ ستايش نكنيد، محكوم نكنيد، همه چیز اوست...

کد امنیتی
تازه کردن

Translate

Arabic English French German Italian Spanish

ورود به سایت